► ÇELİK ÇEŞİTLERİ

METSA ÇELİK 

YUVARLAK DOLU DEMİRLER ile ilgili görsel sonucu

ÇELİK METSA

Metas Çelik; Demir elementi ile karbon elementinin birleşmesinden meydana gelen bir üründür çelik ve bunada kısaca çelik denir. Çelik bir alaşımdır. Çelik nedir nerede satılır, tedarçi firmalar sorusunun da cevabı budur. Çeliğe farklı özellik kazandıran, içeriğindeki elementlerin kimyasal bir bileşim geçirmesidir. Yani çeliğin içyapısıdır. Bu da çeliğe, oranları farklı olarak, alaşım elementleri ilave edilerek oluşturulur. Aşağıda belirmiş olduğumuz gibi çeliğin çeşitleri vb.

 

ISLAH ÇELİĞİ

SEMENTASYON ÇELİKLERİ

ÇELİK ÇEKME BORU

TAKIM ÇELİKLERİ

İMALAT ÇELİKLERİ

OTOMAT ÇELİKLERİ

KABUK SOYMA ÇELİKLERİ

KALIN DÖVME ÇELİKLERİ

TRANSMİSYON ÇELİKLERİ

ÇELİK  GÜNÜMÜZDEKİ ÖNEMİ ?

Çelik, bir Demir hammedesidir. Karbon  alışımıdır. C’dan başka farklı oranlarda alaşım elementleri ve empürite elementler bulunur. Çeliğe farklı özellikler kazandıran içerdiği elementlerin kimyasal bileşimi ve çelik içyapısıdır. Çelik değişik oranlarda alaşım elementleri katılabileceği gibi, çeşitli işlemler (ıslah, normalizasyon vs.) ile içyapı da kontrol edilerek kullanım amacına göre değişik özelliklerde çelik elde edilir. Bu sayede çelik farklı isimlerle anılabilir, ıslah çeliği, sementasyon çeliği, takım çeliği, imalat çeliği, otomat çeliği ve çelik çekme boru v.b gibi isimlerle anılmaktadır

Manganez, Fosfor, Kükürt ve Silisyum üretim sırasında hammaddeden kaynaklanan elementler olup, çelik çeşitlerinde bünyesinde belirli oranlarda bulunmaktadır. Diğer elementler ise ferro-alyajlar halinde istenilen miktarlarda çelik bünyesine ilave edilerek çelik çeşşitleri oluşturulabilir.

Çelik demir cevherinden veya hurda geri dönüşüm ile iki şekilde üretilmektedir. Sıvı çelik üretildikten sonra döküm ile ingot olarak veya sürekli döküm yöntemi ile kütük veya blum olarak şekillendirilir.

Vasıflı Çelikler alaşımsız, düşük alaşımlı ve alaşımlı çelikler olup, kitlesel olarak üretilen çeliklerden bazı noktalarda ayrılmaktadır. Bu noktalar;

 • Üretim yöntemi,
 • Üretim araçları,
 • Alt limitlerde bulunan S, P ve diğer empüriteler ile çözünmüş gaz miktarları.

Çelik genel olarak aşağıdaki şekilde sınıflandırılmaktadır;

 • Karbon ve alaşımlı çelik olarak bileşimlerine göre,
 • Üretim yöntemlerine göre
 • Son üretim yöntemine göre
 • Ürün şekline göre
 • Kullanım yerleri, üretim programları ve deoksidasyon durumlarına göre

Çelik özellikleri aşağıdaki gibi özetlenebilir;

 • Çelik büyük çoğunluğu ısıl işlemlere karşı duyarlıdır. Kimyasal bileşimin yanı sıra uygulanan ısıl işlemler sonucunda istenen sertlik, mekanik ve fiziksel özellik, elektriksel özellik, korozyona ve yüksek sıcaklığa dayanım özelliklerine tam olarak kavuşturulabilir.
 • Çelikler yapılarının gerektirdiği sıcaklıklara kadar ısıtıldıklarında şekillenme özelliğine kavuşur (haddeleme, presleme, dövme).
 • Ayrıca kimyasal bileşim ve içyapı olarak uygun olan çelikler haddeleme, presleme gibi yöntemlerle soğuk olarak da şekillendirilebilir.
 • Talaş kaldırıcı tezgâhlarda işlenerek, istenilen şekil ve yüzey düzgünlüğüne getirilebilir.
 • Kimyasal bileşim olarak uygun olan çelikler kaynak işlemi ile birleştirilebilir.
 • Çeliklerin büyük bir bölümü çeşitli yöntemler ile metal ile kaplanmaya, emaye yapılmaya, boyanmaya ve plastik maddeler ile kaplanmaya elverişlidir. Aralık 2023

 

Metas Demir Çelik Sanayi Ticaret Limited Şirketi; çelik satışında ve satışlarında zamanında ve tam eksiksiz teslimat. Satışda en uygun çelik  fiyatı ve Fiyatları

Bize Ulaşın - Metas

İKİTELLİ O.S.B. Demirciler San. Sit. D:3 Blok No : 321 Başakşehir / İSTANBUL / TÜRKİYE


( 0 212 ) 549 05 40

( 0 532 ) 283 55 30

( 0 532 ) 283 54 30

info@metasdemircelik.com.tr

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.477332.6074
Euro34.596434.7351
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret34924
METAS